Pogosta vprašanja
Ali je možno priklopiti že obstoječo malo sončno elektrarno za samooskrbo?
Je možno. Pri pristojnem operaterju distribucijskega omrežja morate pridobiti novo soglasje za priključitev naprave za namen samooskrbe. Po pridobitvi soglasja sklenete pogodbo o dobavi električne energije in samooskrbi z izbranim dobaviteljem električne energije.
Na obstoječi samooskrbni sončni elektrarni želim povečati proizvodnjo električne energije. Je to možno?
Je možno. Povečanje proizvodnje električne energije je možno z dogradnjo sončne elektrarne in spremembo soglasja za priključitev. Priključna moč sončne elektrarne za samooskrbo (v kW) ne sme presegati 0,8-kratnika priključne moči merilnega mesta, na notranjo napeljavo katerega je ta naprava priključena.
Koliko energije bo proizvedla sončna elektrarna?
Ob pravilno načrtovani in montirani sončni elektrarni 1 kW nazivne moči elektrarne v Sloveniji v povprečju letno proizvede 1.100 kWh električne energije. Sončna elektrarna bo večino električne energije proizvedla v mesecih med aprilom in septembrom, ko se bodo ustvarili viški električne energije za zimske mesece.
Ali lahko sončno elektrarno dogradim, če bom v prihodnje imel večje potrebe po elektriki (ogrevalni sistem, električni avto)?
Seveda. Sončno elektrarno je možno kasneje povečati, vendar je potrebno upoštevati tehnične zahteve.
Kakšni so mesečni stroški oskrbe z električno energijo po izgradnji sončne elektrarne za samooskrbo?
Mesečni stroški bodo do 75 % nižji, saj boste plačevali le še strošek obračunske moči in prispevek OVE + SPTE. Ti dve postavki sta vezani na priključno moč vašega priključka in ne na porabo, zato ju morate plačati tudi v primeru, da na merilnem mestu ni porabe električne energije. Stroške električne energije, omrežnine, prispevkov in drugih dajatev, ki se obračunajo na količino električne energije, pa boste doplačali samo za količino električne energije, ki pomeni razliko med prevzeto in oddano električno energijo (v kWh) ob koncu koledarskega leta.
Na kakšen način spremljamo delovanje in proizvodnjo?
Spremljanje delovanja sončne elektrarne ima vsak investitor, zato lahko v primeru okvare in izpada proizvodnje reagira takoj.
Ali je sončno elektrarno potrebno zavarovati?
Priporočamo vam, da sončno elektrarno zavarujete.
Kaj se zgodi s presežno količino električne energije, ki jo proizvede sončna elektrarna za samooskrbo?
Viška proizvedene količine delovne električne energije (kWh) ne morete prodati, zato je zelo pomembno pravilno dimenzioniranje velikosti sončne elektrarne.